Tłumacz przysięgły z Poznania

Tłumaczenia przysięgłe Poznań
i Biuro tłumaczeń Poznań czyli Meritum przedstawiają nową stronę o translacji, naszej pracy:

Kto nie lubi Gangu Olsena?

Większość z nas lubi oglądać stary duński serial pt Gang Olsena. Zaśmiewamy się z uroczych perypetii trójki złoczyńców-niedorajd i ich rodzin. Także ze specyficznego duńskiego poczucia humoru i gagów które są charakterystyczne dla tego kraju. Przez warstwę językową polskiego lektora czasami przebija się glos Ivonne w języku duńskim. Co już budzi śmiech.To jak Ivonne zwraca się do swojego męża po duńsku, powoduje że człowiek mówi sobie w duchu, że nigdy w życiu nie chciałby mówić w tak śmiesznym języku, jak język duński. „Nie zapiszę się na kurs - choćby mi płacili.”

Czy język duński jest trudny dla nas?

Na pewno dużo więcej w obecnych czasach możemy powiedzieć o języku norweskim, z tej racji, że sporo Polaków jeździ do pracy do tego kraju. Kierowcy, budowlańcy, cieśle. Niektórzy uczą się języka norweskiego. Wracając jednak, po konsultacji z biurem tłumaczeń Poznań,  do języka duńskiego.
Obecnie po duńsku mówi się w Danii, na Wyspach Owczych i częściowo, lecz
już jako język obcy, używany jest na Islandii. Historia Europy
północnej uczy, że Dania poprzez swoją dominacje przez stulecia na
Półwyspie Skandynawskim ,narzucała też swój język sąsiednim narodom.
Unia z Norwegią, walki Szwedów o wyzwolenie spod panowania duńskiego. To zostawiło niezatarte ślady językowe , choćby w norweskim współczesnym  języku, jakim jest bokmal. Często, osoba znająca ten ostatni, czyta w dużej części teksty w języku duńskim

Gang Olsena kontra tłumacz duńskiego

Uproszczenie języka duńskiego na pewno ułatwia zadanie uczącym się go, ale też i tłumaczowi. Deklinacji prawie w nim nie ma i większość koniugacji również . Dla przypomnienia, deklinacji podlegają rzeczowniki i przymiotniki, polega ona na odmianie przez przypadki i liczby.  Cóż za ułatwienie.
Na koniec - bonus:
Jak wspomniałem, norweski i duński są niezwykle podobnne do siebie. CZyli można wiele zrozumieć po duńsku.
To tak jakby znało się dwa języki obce, ucząc się jednego! Bonus!
Kreator stron internetowych - przetestuj